Renesans - czym różni się styl elżbietański od stylu jakubińskiego?

Czasy Odrodzenia w kulturze angielskiej przypadają na rządy dwóch wielkich władców: Elżbiety I z dynastii Tudorów oraz Jakuba I Stuarta. W odróżnieniu od krajów europejskich, w których wciąż panował katolicyzm, na Wyspach Brytyjskich rozwija się zapoczątkowany przez Henryka VIII anglikanizm. Ma to wpływ nie tylko na życie duchowe królestwa, ale i architekturę oraz meblarstwo. W państwie rozwija się całkowicie odmienna niż w Europie kontynentalnej forma renesansu: najpierw styl elżbietański, a potem jakubiński. Czym się różniły obie te konwencje?

 

Styl elżbietański

Trwał w latach panowania królowej Elżbiety I, a więc w okresie od 1558 do 1603 roku. Jeśli chodzi o architekturę, to stanowiła one połączenie gotyku z ornamentami renesansowymi przywiezionymi przez kupców i arystokratów z podróży do Włoch, Niemiec oraz Niderlandów. Wciąż dominowała cegła, stropy pozostawały drewniane, nierzadko kasetonowe, ściany zdobiono boazerią. Okna zyskiwały kamienne słupki, bramy wieńczono arkadami. Sień zostaje podzielona na pomieszczenia reprezentacyjne i prywatne.

 

A meble z okresu renesansu elżbietańskiego? One również pozostawały pod wpływem gotyku. Były ciężkie, do ich produkcji wykorzystywano przede wszystkim dąb, choć pojawiały się i wyroby z jesionu, buku, cisa czy orzecha. Wciąż ozdabiano je malowidłami, często bogato złoconymi, a także misternymi rzeźbieniami. Pojawiają się jednak zmiany. Łoże zyskuje baldachim wsparty na kolumienkach (nie zawieszany pod sufitem). Siedziska renesansowe buduje się z elementów toczonych, pojawia się też nowy typ krzesła zwanego glastonbury z oparciem w kształcie podwójnej arkady. Popularność w czasach elżbietańskich zdobywa szafka court cupboard, czyli kredens z trzema półkami oraz zdobionymi podporami.

 

Styl jakubiński

Po śmierci królowej Elżbiety na tron wstępuje Jakub I z dynastii Stuartów, który będzie panował do roku 1625. Za jego czasów renesans uszykuje nieco inne oblicze. Wiele cech pozostało w nim z poprzedniej epoki, zaszły w nim jednak pewne subtelne zmiany wynikłe ze zintensyfikowanych kontaktów Anglii z Europą, szczególnie Niderlandami. Elementy gotyckie w architekturze powoli zanikają zastąpione konstrukcjami inspirowanymi renesansową twórczością Andrea Palladio. Budynki jakubińskie, zgodnie z jego koncepcją, mają być monumentalne, ale zarazem funkcjonalne, a z wyglądu nawiązywać do stylistyki antycznej, pojawiają się więc kolumny, pilastry i arkady.

 

Jeśli chodzi o meble jakubińskie, to zyskiwały one na lekkości, stawały się bardziej mobilne, przez co zaczęto je ozdabiać z różnych stron, nie tylko od frontu. Dekorowano je malunkami, rzeźbieniami z wzorami ósemek, okręgów, półokręgów, rombów, sporadycznie również masą perłową. Miały proste, symetryczne kształty. Produkowano je z różnych gatunków drewna: w użyciu wciąż był dąb, ale sięgano także po inne gatunki, jak wiśnia, grusza czy egzotyczny cyprys – meble nierzadko malowano na czarno, chcąc uzyskać bardziej orientalny charakter. W epoce renesansu jakubińskiego popularne stają się łoża z rzeźbioną płytą dźwigającą baldachim i dwoma słupkami podpierającymi. Pojawia się nowość: proste w swej formie krzesła tapicerowane, a także stoły składane.

0
Feed

Komentarze

10/09/2021 przez Kathy

Hi there, this weekend is good in support of me, for the reason that this moment i am reading this enormous educational paragraph here at my home. if (<a href='https://hotgirlspicturesarchiveuzdfvp.blogspot.com'>Johnie</a>)

Zostaw komentarz