Czym charakteryzuje się styl gotycki?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych styli architektonicznych jest bez wątpienia gotyk. Strzeliste wieże kościołów, sklepienia krzyżowo-żebrowe, witraże w ogromnych oknach – z tym przede wszystkim kojarzy się ten nurt. Ale co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

Nieco historii

Styl gotycki narodził się w połowie wieku XII we Francji i trwał do początku XVI stulecia. Objął swoim zasięgiem cala Europę, od jej północnych krańców po południowe rubieże. Najbardziej charakterystycznymi budowlami z tego okresu są zdecydowanie kościoły - nie bez przyczyny mówi się, że symbolem stylu była katedra. Prężnie rozwijała się architektura sakralna, choć i budownictwo świeckie nie pozostawało w tyle. W wielu miastach pojawiły się w tym czasie pierwsze ratusze, powstawały szpitale prowadzone przez zakonników, dużą uwagę kładziono także na rozbudowę fortyfikacji i obiektów obronnych.

 

Wyznaczniki stylu

Budowle gotyckie budowane były z kamienia, w Polsce przede wszystkim z czerwonej cegły. Były wysokie, strzeliste, ich ściany zyskały na lekkości za sprawą wysokich okien zakończonych ostrołukiem, w których przeważnie wstawiano misternie zdobione witraże i manswerki, głównie o tematyce biblijnej, przez co wnętrze w promieniach słonecznych stawało się tajemnicze. Sklepienia przybierały formę krzyżowo-żebrową, wsparte były nierzadko na łukach przyporowych i służkach. Ściany zdobiły freski oraz detale rzeźbione z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

 

Styl gotycki w meblarstwie

Nie tylko budownictwo sakralne i świeckie podlegało zmianom w okresie od XII do XVI wieku, modyfikacjom uległy także przedmioty użytkowe. Meble w początkowej fazie gotyku wciąż miały klasyczną, znaną z wcześniejszych stuleci konstrukcję skrzyniową. Proste kufry, które pełniły w tym okresie rolę szaf i komód, były ozdobione dekoracją snycerską. Do ich produkcji używano przede wszystkim solidne drewno dębowe. W XIV wieku, w momencie, gdy wynaleziono piłę wodną i stolarze byli w stanie ciąć cienkie deski, zaczęły powstawać meble oparte na konstrukcji ramowo-płytowej. Pojawiają się pierwsze szafy mające postać udekorowanej rzeźbieniami skrzyni na wydłużonych nogach, które otwierano za pomocą drzwiczek, z czasem powstają bardzo podobne do dzisiejszych szafy z płycinami zdobionymi reliefami. A inne meble okresu stylu gotyckiego? Większość z nich, w tym i łoża z baldachimem, miała w początkowej fazie konstrukcję skrzyniową, krzesła zyskały jednak wkrótce oparcie oraz podłokietniki, później zaś pojawiły się wersje trójnożne, czteronożne, a także nożycowe.

0
Feed

Komentarze

10/09/2021 przez Melody

It's in reality a nice and useful piece of information. I'm satisfied that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing. mp (<a href='https://nakedgirlsjhxnos.blogspot.com'>nakedgirlsjhxnos.blogspot.com</a>)

Zostaw komentarz