Czym charakteryzuje się styl ArtDeco?

W historii sztuki istniało kilkadziesiąt stylów - jedne przeminęły bezpowrotnie, inne wciąż są bardzo popularne. Do tej drugiej grupy należy art déco; mimo że minęło przeszło 100 lat od kiedy zawitał on w architekturze, malarstwie i meblarstwie, to wciąż posiada ogromne grono miłośników.

 

Alternatywa dla secesji

Początki stylu art déco sięgają pierwszej dekady wieku XX, koniec mniej więcej lat 40-tych, kiedy to sztuce na dobre zadomowiła się szkoła Bauhaus, najintensywniejszy rozwój zaś przypadł na dwudziestolecie międzywojenne. Powstał on jako forma sprzeciwu wobec nieuporządkowanej, przesyconej ornamentyką i pozbawionej dyscypliny, szczególnie w kwestii przestrzeni, secesji. Był to styl nowoczesny, idealnie łączący dekoracyjność i funkcjonalność, odpowiadający potrzebom nowego, powojennego społeczeństwa.

 

Wyznaczniki stylu

Art déco to przede wszystkim zamiłowanie do geometrii. Proste, a zarazem wyraziste wzory na bazie prostokątów, kwadratów, trójkątów, okręgów oraz rombów dominowały we wnętrzach urządzonych w tej stylistyce. Pojawiały się na ścianach, podłogach, w dodatkach. Kontrapunktem do mocnej, zgeometryzowanej ornamentyki była jednolita, stonowana kolorystyka, w której dominowały barwy beżu, brązu, bieli oraz szarości przełamane mocną czernią. Wnętrze art déco charakteryzowało się symetrią i spójnością, nowoczesne dodatki stały w nim obok antycznych, poddanych renowacji mebli.

 

Meble w stylu art déco

Jeśli chodzi o przedmioty użytkowe, to należy zaznaczyć, że liczyło się tu ich perfekcyjne wykonanie. Meble musiały być solidne, ich projekt zaś dopieszczony w każdym szczególe. Do ich produkcji wykorzystywano przeważnie sosnę lub klon, w przypadku droższych egzemplarzy mahoń, orzech i gatunki egzotyczne. Materiały uzupełniające to metal, szkło, fornir, nierzadko kość słoniowa oraz złocenia. Bryły były proste, lekkie. Meble zwracały uwagę swoimi rozmiarami, co jednak istotne, umiejętnie łączyły charakter dekoracyjny, wygodę oraz praktyczność. W tym czasie tworzyli artyści z Warsztatów Krakowskich, stowarzyszenia Craftsman oraz Werkbund, a także Paul Follot, Jacques Emile Ruhlman czy Josef Hoffmann.

0
Feed

Zostaw komentarz